back
08.08.2014

TAŃCZĄCY YUNNAN

Img_7641_3_small
Niesamowite maski i kostiumy.

     Od zawsze lubiłam taniec. Mogę nawet śmiało powiedzieć, że jest to moja ulubiona forma ekspresji. Zarówno z perspektywy własnej, kiedy wywijam na parkiecie, jak i wtedy gdy siedzę na widowni i podziwiam innych na scenie. Dlatego też kiedy będąc w Kunming, dostaliśmy bilety na jedno z najlepszych przedstawień scenicznych w całych Chinach byłam przeszczęśliwa!

     W czasie naszych podróży przez różne państwa i kontynenty, zawsze szukam okazji żeby obejrzeć przedstawienie, które w formie tanecznej opowiada historię i przybliża kulturę danego kraju. Udało mi się znaleźć tego typu występy we Francuskiej Polinezji, w Kambodży, a także w Brazylii, Turcji i na Wyspie Wielkanocnej. Wszystkie były wykonane przez profesjonalnych tancerzy i robiły naprawdę dobre wrażenie. Jednak dopiero taneczne show Dynamic Yunnan, które w dniu swoich urodzin zobaczyłam w Kunming w Chinach oczarowało mnie do granic zachwytu.

     Ten dwugodzinny spektakl, za pomocą tańca, muzyki, śpiewu, przepięknych, kolorowych kostiumów i oryginalnych rekwizytów, opowiada o codziennym życiu różnych mniejszości narodowych zamieszkujących prowincję Yunnan. Co ciekawe podobno wszyscy występujący w tym przedstawieniu artyści pochodzą z tego regionu, a ich stroje oraz rekwizyty są autentyczne, bo wykonane ręcznie zgodnie z tradycyjnymi metodami znanymi wśród poszczególnych ludów od lat. Ponadto, w trakcie całego przedstawienia, artyści korzystają z tradycyjnych instrumentów muzycznych, takich jak choćby bębny, a także przywdziewają ogromne maski przypominające te z chińskich festiwali.

     Wykorzystanie wszystkich powyższych elementów powoduje, że cała inscenizacja jest bardzo estetyczna wizualnie. Dodatkowo, w kilku aktach pojawiają się takie sceny, które pozwalają widzowi przenieść się mentalnie do prezentowanego miejsca. Na mnie największe wrażenie zrobiła zimowa scena kiedy najpierw przez co najmniej dziesięć minut z sufitu tego wielkiego teatru padał śnieg zrobiony z białego ryżu, a następnie na głowy tancerzy spadła zamieć białego confetti, którą ci rozsypywali na widownię tańcząc i machając długimi rękawami u swoich strojów.

     Przedstawienie Dynamic Yunnan składa się z prologu, czterech aktów zatytułowanych: Słońce, Ziemia, Ojczyzna i Pielgrzymka, oraz z epilogu zawierającego fenomenalną taneczną solówkę pod nazwą Spirit of the Peacock. Ostatnia część wykonana jest przez znaną chińską artystkę Yang Liping, będącą jednocześnie reżyserką całego spektaklu. Całe show zostało zagrane ponad 4000 razy w teatrach na całym świecie i zdobyło wiele nagród, w tym prestiżową w Chinach nagrodę Best National Dance Performance (2004-2005).

     Jeśli ktoś lubi tego typu przedstawienia to naprawdę bardzo polecam tę taneczną wyprawę po prowincji Yunnan. Fragmenty tego fascynującego spektaklu możecie zobaczyć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=FzmbhjOO_uI Nie jest to chyba oficjalne video ale dobrze pokazuje najciekawsze fragmenty. Miłego oglądania!